Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Son 20 Yılda İzmir’e Toplam 113 Milyar TL’lik Yatırım Kazandırdık - Bütün Haberler - Strateji Geliştirme Başkanlığı
Logo

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Son 20 Yılda İzmir’e Toplam 113 Milyar TL’lik Yatırım Kazandırdık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bugüne kadar İzmir’in ulaşım ve iletişim yatırımları için toplam 48 milyar 569 milyon lira yatırım yapıldığını açıkladı ve “Şu anda devam eden projelerimizin yatırım bedeli de 64 milyar 340 milyon TL’dir. Böylece, son 20 yıllık dönemde İzmir’e 112 milyar 909 TL’lik yatırım kazandırıldı” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir’e yapılan yatırımlarla ilgili açıklama yaptı. 2003 yılında İzmir’de 430 kilometre bölünmüş yol uzunluğu olduğu belirtilen açıklamada, “529 kilometre daha bölünmüş yol yaparak toplamda bu yol uzunluğumuzu 959 kilometreye ulaştırdık. 367 kilometre aldığımız BSK kaplamalı yol uzunluğunu da toplamda 972 kilometreye çıkardık. 2003-2022 arasında 426 kilometre uzunluğundaki İstanbul-Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, 56 kilometresi otoyol ve 40 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 96 kilometre uzunluğundaki Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, İzmir Çevre Yolu, Konak Tüneli başta olmak üzere şehir içi ve şehirlerarasında ulaşım konforunu artıran projeleri tamamlayarak İzmirlilerin hizmetine sunduk. Devam eden Torbalı-Ödemiş-Kiraz Yolu, Selçuk-Ortaklar-Aydın Yolu, İzmir-Turgutlu Ayrımı-Kemalpaşa-Torbalı Yolu projelerinin aralarında yer aldığı projelerimizi bitirmek içinde çalışmalarımız hızla devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

ANKARA-İZMİR HIZLI TREN HATTINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Demiryolları yatırımlarıyla ilgili bilgi verilen açıklamada, İzmir il sınırları içerisinde 571 kilometrelik demiryolu ağı bulunduğu kaydedildi. Projelerle demiryollarında altyapının yenilendiği ifade edilen açıklamada, taşımacılıkta önemli rol üstlenen ve bölgenin ticaretinin gelişmesine katkı sağlayan Kemalpaşa Lojistik Köyü’nün tamamlandığı ifade edildi. İzmir-Ankara hızlı tren hattı projesi için 2023 yılında 13 milyar lira bütçe ayrıldığının altı çizilen açıklamada, projenin tamamlanmasıyla birlikte Ankara-İzmir arası seyahat süresinin 3,5 saate düşeceği vurgulandı. Açıklamada, İzmir’in trafik sorununa kalıcı bir çözüm üretmek amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğine gidilerek yapılan İZBAN projesi ile de İzmir’in bir uçtan bir uca bağlandığı belirtildi.

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNE YAPILAN YATIRIMLARLA TURİZM VE BALIKÇILIK GELİŞTİ

İzmir’in yurtdışına açılan penceresi Adnan Menderes Havalimanı’nın dış hatlar terminal binasının yenilendiği kaydedilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Denizcilik sektöründe yaptığımız yatırımlarla turizm sektörünün ve balıkçılığın gelişmesini sağladık. Çeşme Balıkçı Barınağı turizm limanı olarak geliştirirken, Mordoğan Balıkçı Barınağı, Sığacık Yat Limanı, Eski Foça Balıkçı Barınağı, Güzelbahçe Yalı Balıkçı Barınağı, Çeşme Yat Limanı inşa ettik ve İzmir Limanı’nın yeni silo sahasını iyileştirmeler yaptık. Çandarlı (Kuzey Ege) Limanı’nda da çalışmalarımız devam ediyor.”

FİBER OPTİK KABLO UZUNLUĞU 23 BİN 878 KİLOMETREYE ÇIKTI

Haberleşmede de İzmir’in altyapısının iyileştirildiğinin altı çizilen açıklamada, fiber optik kablo uzunluğunun 2 bin 43 kilometreden 23 bin 878 kilometreye çıkarıldığına dikkat çekildi. İzmir’de 5 milyon 121 bin hızlı internet abonesinin bulunduğu aktarılan açıklamada, bugüne kadar İzmir’in ulaşım ve iletişim yatırımları için toplam 48 milyar 569 milyon lira yatırım yapıldığı, devam eden projelerin yatırım bedelinin de 64 milyar 340 milyon TL’ye ulaştığı bildirildi. Açıklamada, böylece son 20 yıllık dönemde İzmir’e 112 milyar 909 milyon liralık yatırım kazandırıldığının altı çizildi.

ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMEYENLER ALGI PEŞİNDELER

Açıklamada, doğu, batı; kuzey, güney fark etmeksizin Türkiye’nin dört bir yanında yatırım yapıldığı vurgulanarak, “Yıllardır bir arpa boyu yol alamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, üzerine düşen görevleri yerine getirmeyip, algı operasyonu derdine düşmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne daha önce Bakanlığımızın iş birliği ile tamamlanan İZBAN projesini hatırlatırız. Bütün ithamlara, iftiralara rağmen milletimize duyduğumuz hizmet aşkımız daima devam edecektir. Hiçbir şey ortaya koymayıp, bizim üzerimizden gündeme gelmeye çalışanları vatandaşlarımız da görmektedir. Doğruları ve yalanı ayırt eden milletimizin, hesap soracağı günler de yakındır” denildi.

Fotoğraflar