Başkan Dr. Yunus Emre AYÖZEN - Strateji Geliştirme Başkanlığı
Logo

Başkan Dr. Yunus Emre AYÖZEN

Dr. Yunus Emre AYÖZEN 1986 yılında Edirne'de doğdu.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği’nde yüksek lisans öğrenimini; İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde doktora öğrenimini tamamladı.

2008-2015 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nde Karayolu Projeleri, Raylı Sistem Projeleri ve Ulaşım Ana Planı birimlerinde sırasıyla kontrol mühendisi, şef ve müdür yardımcısı görevlerini yaptıktan sonra 2015 yılında Trafik Müdürü olarak atandı. 

2016-2019 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı görevini yürüttü. 

2015-2019 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kiptaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanvekili görevlerinde bulundu.

2019-2020 yılları arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevi yaptı.

Bu görevlerde iken, İstanbul Ulaşım Master Planı, İstanbul Otopark Master Planı, İstanbul Lojistik Master Planı, İstanbul Trafik Güvenliği Master Planı çalışmalarında görev yaptı. 

Karayolu, Demiryolu, Havayolu, Denizyolu planlanması, proje ve fizibilitelerinin hazırlanması ile birçok projenin hayata geçirilmesine katkı sağladı.

“Metro Projelerinde Boyuna Eğimin Yatırım ve İşletme Maliyetleri Üzerindeki Etkisinin Araştırılması” adlı Yüksek Lisans tezinden ve “Ulaşım talep tahmin modellerinde trafik analiz bölgesi büyüklüklerindeki değişimin yolculuk atama sonuçlarına etkisinin incelenmesi: İstanbul örneği” adlı Doktora tezlerinden başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası makalesi yayımlandı.

06.07.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atandığı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı görevine halen devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı görevinin yanı sıra, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir. 

İngilizce bilen Ayözen, evli ve bir çocuk babasıdır.